Artikkel fra Bladet Nordlys. Skrevet av: Emilie Solvang.
Syns du været har vært kjipt? Det syns i alle fall ikke soppen! Soppen har kommet, og hvis du har lyst til å plukke har Tromsø sopp- og nyttevekstforening en godnyhet til deg!
Etter noen ganske tørre somre de siste årene, kan soppsakkyndig Eva Espeland nå dele noe som vil få det til å kile i kurven hos alle friluftsentusiaster: Soppen er tilbake!
Det har nemlig vært helt ideelle forhold for skogens gull i år. Tidlig varme etterfulgt av jevnt tilsig med regn har skapt det perfekte, fuktige klimaet som soppen elsker.
Tyvstartet sesongen med steinsopp

Eva Espeland er styreleder i Tromsø sopp- og nyttevekstforening. Hun har allerede vært ute på flere turer i terrenget og samlet store, fine steinsopp. Hun legger ikke skjul på at sopphjertet gjør et ekstra hopp om dagen.
– Det er selvfølgelig gøy! Når man er soppfantast, så gleder man seg til å finne sopp – og spesielt de første, stråler Espeland.
Hun har vært soppsakkyndig i seks år, og eksperten fant allerede steinsopp i den første uken i juli. Nå har de også funnet grønnkremle.
– Det er spesielt å finne så tidlig. Det er i alle fall 14 dager for tidlig, forklarer hun.
Nye arter spretter nå opp trinnvis. Senest i dag tikket det inn bilder fra Balsfjord av blek piggsopp, som Espeland beskriver som en helt nydelig sopp å lære seg.
Kontrasten til i fjor – da det var altfor varmt og tørt – er enorm. Der de tidligere årene har bydd på magre soppfangster, har årets sesong vært helt perfekt så langt.
Det er imidlertid vanskelig å spå nøyaktig hvordan resten av sesongen vil utarte, da det er stor forskjell på artene.
Kantarellen blir nok å være her jevnt over hele sesongen, og vil etter hvert dukke opp i den tykkeste skogen. Steinsoppen er derimot mer uforutsigbar. Den kan plutselig ta en pause for så å komme tilbake senere – eller ikke i det hele tatt.

Evas beste tips:
- Vær 1000 % sikker: Du må aldri spise noe du ikke er helt trygg på.
- Sjekk kvaliteten i skogen: Se etter makk (mark). Er det makk i soppen, skjærer du det bort med en gang, eller så lar du soppen stå igjen.
- Ikke plukk «gammelsopp»: Mange tar med seg alt de finner, men gammel sopp av dårlig kvalitet kan føre til reelle mageproblemer og ubehagelige forgiftninger.
- Bruk sunn fornuft: Du ville jo aldri spist en gammel, råtten gulrot fra kjøleskapet! Bruk hodet, vær nøye, og plukk kun sopp som er fast, fin og lukter godt.
Sjekk fangsten din gratis!
Er du usikker på om det du har lagt i kurven er middag eller gift? Da er det hjelp å få.
Foreningen starter opp sine faste soppkontroller fra første søndag i august og utover i september (og muligens noen uker i oktober). Mellom klokken 15 og 17 kan du møte opp, se på en flott sopputstilling av de vanligste artene, og få kurven din sjekket helt gratis. Se tidspunkter her.
De har Soppkontroller for at folk skal unngå forgiftninger. Foreningen understreker at man aldri burde spise noe hvis man ikke er 100 % sikker hva det er.
Har du ikke tid til å vente til august? Fortvil ikke! Forbundet har en egen app som heter Digital soppkontroll.
Åpningstider: Frem til 19. juli er den åpen på ettermiddagene mellom klokken 17 og 19, samt mellom 15 og 19 i helgene (åpningstidene utvides noe etter dette og varierer). Forteller styrelederen.
Slik fungerer det: Du sender inn bilder av soppen du har funnet, og en ekte soppsakkyndig sitter klar i den andre enden for å svare.
– Det er mye bedre enn at folk googler. Du får bekreftet om du kan spise den eller ikke, sier Espeland.
Styrelederen forteller videre at det er en grense for hvilke arter de har lov til å godkjenne kun basert på bilder.
Hvem er de kyndige som sjekker soppen din?
Det er ikke hvem som helst som får stå i rød kontrollør-vest. Kravene for å bli godkjent soppkontrollør er knallharde.
– Du skal kunne 140 arter og slekter, og det er strengt. I tillegg til å ta eksamen, må man ta en ny eksamen hvert femte år, forteller Espeland.
For henne handler lidenskapen om mer enn bare mat. Det er en unik måte å oppleve naturen på, der man lærer å se det store i det små.
For tre år siden utvidet foreningen også til å gjelde nyttevekster – inkludert bær, tang og tare – noe som er viktig kunnskap for både beredskap og selvforsyning.
– Det er gratis, og du får en skikkelig jaktfølelse. «DER kom en steinsopp!«, liksom. Det er veldig gøy, og det er kjempefint å kombinere med bærturer. Det gir en enorm gevinst for både fysikken og den mentale egenhelsen å komme seg ut, sier hun.


